Přeskočit na obsah

Plánování letu se SkyDemonem: Krátký let po ČR

  • od

Plánování letu se SkyDemonem je prostě radost. Ať už se jedná o krátký let po ČR, či dlouhý let do zahraničí, ve SkyDemonu je vše záležitost chvíle ťukání do tabletu. Plán a briefing na dlouhý let si tak mohu udělat z na tabletu z pohodlí hotelové postele večer předem.

Pozor: jakkoli je SkyDemon příjemný a pohodlný, nejedná se nikdy o oficiální zdroj leteckých dat! Za provedení letu v souladu s platnými předpisy a postupy zodpovídá v plné míře velitel letu!

Volba trasy

Pro ilustraci si naplánujme let ze Slaného do Karlových Varů. Mám dvě možnosti – buď trasu naťukat dotykem přímo bodů na mapě (Route -> Start Again a pak ťukat na body, přes které chci letět), či napsáním letiště příletu a odletu (Route -> Create Route, napíšu buď ICAO kódy, nebo názvy letišť). První možnost se hodí pro plánování např. krátkého letu po okolí letiště, druhou možnost používám pro plánování letu z místa na místo.

Postup je ukázaný ve videu níže. V Karlových Varech volím příletovou trasu ECHO 1 (ECHO – BRAVO).

Výška letu

Jedná se o krátký let a z mapy vidím, že CTR Karlovy Vary končí ve 3500 stopách, kde na něj navazuje TMA. Zároveň nás po odletu ze Slaného nás pražské TMA I od 2500 ft a TMA II od 3500 ft, následované dalšími TMA s vyššími hranicemi. Abych nemusel po odletu ze Slaného vstupovat do pražského TMA, zůstanu tedy zprvu pod 2500 stop, poté pod 3500 stop. Na úrovni Rakovníka bych mohl stoupat až do FL065, ale na těch pár minut, než se přiblížím Varům, to nemá smysl. VFR přílety do Varů mají beztak zůstávat pod 3500 ft.

Pro let si tedy volím příjemnou výšku 3000 ft, tu si nastavuji jako výchozí Cruising Level pro celý let. Po odletu ze Slaného chci zůstat mimo pražské TMA. Přidávám tedy otočný bod Řevničov (RVC) a na první části trasy nastavuji výšku letu 2300 ft. Poté podrobně prohlédnu okno „Vertical Radar“ vespod obrazovky, abych si ověřil, že jsem let naplánoval opravdu tak, jak jsem chtěl. Použitím dvou prstů uvnitř tohoto okna lze vertikální profil trasy přiblížit.

Informace o letištích

Do menu konkrétního letiště se dostanu několika způsoby:

  1. Podržením prstu nad ikonkou letiště a kliknutím na Information
  2. Rozklepnutím oranžové záložky Airfields v pravé části obrazovky
  3. Kliknutím na bílou informační bublinu na mapě vedle letiště
  4. Použitím vyhledávání (lupy v menu)

Jakmile se nacházím v detailu letiště, mám na výběr mnoho možností. V sekci Approach Information vidím údaje o drahách, výšku letiště, frekvence. Pokud má letiště METAR, umí dokonce SkyDemon dopočítat i density altitude 🙂

V sekci Admin information naleznu kontaktní údaje letiště a čas východu a západu slunce, úsvitu a soumraku.

V sekci Fees, Fuels, Facilities hledám údaje o poplatcích, dostupném palivu a jeho ceně. Tuto sekci může aktualizovat letiště samotné, či ostatní uživatelé SkyDemonu prostřednictvím recenzí (Pilot Notes). Do těch se každopádně vždy doporučuji podívat. Obsahují zpravidla velmi užitečné informace jako aktuální ceny a osobní zkušenosti s letištěm. Právě Pilot Notes mi pomohly naplánovat let a ušetřit mnoho peněz ve Francii – ostatní piloti totiž sdíleli informace, na kterých letištích se dá palivo platit platební kartou a kde akceptují pouze francouzské palivové karty, nebo v Clermontu ušetřit 50€ zvolením parkování u aeroklubu namísto u terminálu 🙂

Nezbytností jsou též ikonky pro zobrazení METARů, TAFů a NOTAMů, které si musíme před letem pečlivě nastudovat.

Níže lze nalézd odkazy na oficiální údaje z AIPu dané země a to jak textové informace, tak plánky letiště, plánky přiblížení a odletů a další. Kliknutím na tlačítko Download úplně vpravo nahoře si všechny tyto dokumenty můžeme stáhnout pro off-line použití.

TIP: vyberte si na mapě libovolné jiné letiště, otevřete jeho detail a špendlíkem ve vrchní části zvolte Pin to Route. Letiště tak vždy bude rychle dostupné klepnutím na oranžovou záložku Airfields, aniž bychom přes něj museli letět. Toto se velmi hodí pro plánování záložních letišť.

Aktivované prostory

Další příjemnou funkcionalitou je zobrazení aktivace jednotlivých prostorů (TRA, TSA, D…). Prostory, které jsou barevně označené, jsou aktivní či v plánované době letu aktivní budou.

Pro Českou republiku toto funguje poměrně spolehlivě. Aktualizace dat je ale pomalá, takže zatímco na AisView již prostor může být do konce dne deaktivovaný (typicky vodochodské prostory TRA61 a TRA62), SkyDemon stále ukazuje jejich aktivaci.

Pro zahraničí je funkce příjemná, ale rozhodně bych se na ni nespoléhal. Zrovna ve Francii se mi stalo, že prostor, který měl být neaktivní, byl aktivován, na což mě řídící upozornil.

Tedy: Pro hrubou představu je tato funkcionalita dobrá, spolehnutí na ni ale není. Pro Českou republiku je nejjednodušší použít AisView, v zahraničí AUP daných zemí, být na spojení s řídícími a na aktivace prostorů se doptávat. V ideálním případě letět podle letového plánu, který lze přes SkyDemon jednoduše podat.

Nastavení doby odletu, rychlosti letu a paliva

V menu „Flight Details“ – bílé menu ve vrchní části obrazovky, kde jsme nastavovali výšku letu – můžeme nastavit i dobu odletu a plánovanou rychlost letu. Na jejich základě a díky předpovědi větru pro daný čas a trasu nám SkyDemon automaticky spočítá celkovou dobu letu.

V tom samém menu můžeme nastavit i množství paliva před letem. SkyDemon automaticky počítá jeho potřebné množství pro provedení daného letu, a to včetně rezervy. Máme-li pro náš stroj definován i postup výpočtu centráže, umí SkyDemon počítat i tu.

Podání letového plánu

Přes SkyDemon můžeme jednoduše podat i letový plán. Aplikace za nás sama spočítá veškeré potřebné údaje na základě naplánovaného letu a meteorologických podmínek. Pro podávání letových plánků je nutné zakoupit kredity. Podání jednoho plánku pak vyjde na cca 15 korun, což je naprosto zanedbatelná částka.

Postup podání ilustruje video níže.

Pozor: Plánek si před podáním pečlivě přečtěte a ujistěte se, zda je vše v pořádku. Je též velmi vhodné plánovat let po navigačních bodech tak, aby byl plánek ve výsledku dobře čitelný.

Plánek je možno modifikovat a zrušit přímo z aplikace. Toto se dělá v Setup -> Manage Filed Flightplans.

Vygenerování navigačního štítku

Kromě navigování nám SkyDemon umožňuje i vygenerovat si navigační štítek, jak ho známe, s výškami, kurzy, vzdálenostmi, časy a frekvencemi. Pro jeho vyvolání stačí zvolit volbu „Pilot Log“ v hlavním menu. Volbou Print lze poslat do tiskárny, volbou Columns můžeme zvolit další sloupečky s hodnotami, které nás zajímají.

Vygenerování „Briefing packu“

Mnohem zajímavější je možnost vygenerování kompletního „Briefing packu“. Kromě navigačního štítku zde totiž vidíme celou trať jak místně, tak výškově, společně s plánky letišť, jejich základními informacemi, a aktuálními METARy, TAFy a NOTAMy. Na konci suboru vidíme dokonce kalkulaci paliva a centráže pro daný let.

Tento Briefing pack si poté můžeme vytisknout a mít s sebou v letadle pro všechny případy. Tuto možnost jsem několikrát využil na dlouhém zahraničním letu, kdy jsem u sebe neměl záložní zařízení, na které bych v případě selhání telefonu s navigací přepnul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *