Přeskočit na obsah

Letecká škola

Provozuji malou leteckou školu, učím jak teoretické, tak praktické kurzy. Teoretické kurzy provádím ve spolupráci s leteckou školou Adam v Nymburce vždy dvakrát ročně. Praktické létání probíhá z letiště Slaný (jedno z Praze nejbližších letišť) na výborném hornoplošníku Ekolot Junior.

Kromě základního kurzu pilotů ultralehkých letadel provádím i návazné kurzy řízených letů, letů do zahraničí či zdokonalovací kurzy na míru.

Druhy výcviku

  • Základní výcvik pilota ultralehkých letadel
  • Přeškolení na typ Ekolot Junior
  • Získání kvalifikace UL pro držitele dalších pilotních kvalifikací
  • Řízené lety VFR
  • Lety do zahraničí
  • Soutěžní létání
  • Zdokonalovací výcviky dle individuální domluvy

Jak dlouho trvá základní výcvik pilota?

Individuálně, záleží na individuální učící křivce studenta. Byť osnova výcviku UL3 uvádí minimum 20 hodin ve výcviku, obvyklá praxe je 30 hodin a více. Abyste do letadla mohli vzít pasažéra nepilota, potřebujete dle předpisů minimálně 50 hodin letové praxe. To znamená hodně prostoru soustředit se kromě základního výcviku i na zdokonalovací hodiny, jako jsou nácvik vzletu a přistání na malých letištích či v náročnějších povětrnostních podmínkách, případně návazné výcviky řízených letů, letů do zahraničí a podobně.

Pro efektivní učení je ideální létat alespoň 1x do týdne. Doporučuji vyhradit si čas a prostředky a do létání se vrhnout intenzivně – jde to pak lépe.

Výcvik probíhá dle individuální domluvy v termínech dle možností studenta. Dávám maximální důraz na bezpečnost letu a osvojené dovednosti pilota. Upřednostňuji vysokou kvalitu výuky před rychlým získáním průkazu. Dbám na to, aby absolvent ovládal dobře nejen techniku pilotáže, ale i činil správná rozhodnutí tak, aby let vždy probíhal bezpečně.

Kdo vás bude učit?

Jmenuji se Lukáš Běhounek, jsem pilotem, instruktorem a zkušebním pilotem ultralehkých letadel a soukromým pilotem letounů PPL(A). Letovou praxi mám přes 1000 hodin po ČR i zahraničí v mnoha různých podmínkách. Jsem dlouholetým členem státní sportovní reprezentace v leteckých sportech a aktivně se účastním domácích i zahraničních soutěží. Letadlo Ekolot Junior znám do posledního šroubku.

Instruktorování je můj koníček a věc, která mi dává velký smysl. Učím individuálně tak, aby si student odnesl co nejvíce a stal se co nejlepším pilotem. Studentům po výcviku letadlo půjčuji pro jejich létání a zůstáváme dlouhodobě v kontaktu – není nic lepšího, než nabyté zkušenosti společně sdílet či se moci poradit s ostatními piloty.

Kde budete létat?

Letiště Slaný se nachází asi patnáct minut autem z Ruzyně přímo u dálnice D7, již mimo řízený prostor pražského letiště. Létáme celoročně – letiště a zázemí jsou skvěle udržované, dráha je kvalitní a díky poloze na kopci netrpí na podmáčení či mlhy.

Proč ultralehká letadla?

Narozdíl od svých počátků v amatérských stavbách jsou dnešní ultralehká letadla velmi moderní stroje a svou kvalitou mnohdy předčí letadla všeobecného letectví. Pro rekreační létání ve dvou lidech jsou skvělou volbou z hlediska kvality, využitelnosti a ceny.

Praxe pilota ultralehkých letadel se dá využít i pro rozšíření kvalifikace na stroje všeobecného letectví s průkazem LAPL(A), kde uchazeči s letovou praxí mohou čerpat až poloviční úlevu ve výcviku, či pokračovat průkazem PPL(A). Zjednodušeně řečeno, pokud budete v budoucnu chtít vozit vícero pasažérů, lze začít na ultralightech a časem rozšířit. Pokud chcete létat s vícero pasažéry již nyní, běžte rovnou do průkazu LAPL(A) či PPL(A), rozdílový výcvik na ultralehká letadla si lze dodělat.

Kolik to celé stojí?

Cena je 2500 Kč za hodinu včetně paliva a poplatků na domovském letišti. Účtuji pouze letovou hodinu, pozemní čas je zdarma – klid a žádný spěch během pozemních manévrů přispívají pohodě na palubě a bezpečnosti letu 🙂 Instruktáž je zdarma, platíte pouze za letové hodiny.

Před prvním samostatným letem vyžaduji uzavřenou pojistku odpovědnosti, cena se pohybuje okolo 4500 Kč/rok.

Po absolvování výcviku je možné si letadlo dále půjčovat.

Kontakt

Chcete si domluvit seznamovací hodinu či máte jakýkoli dotaz? Pište na lukas@letej.com či volejte na 607 709 433. Budu se těšit!