Přeskočit na obsah

Co zařídit v rámci výcviku ULL?

  • od

Před praktickým výcvikem

  • Základní teoretické znalosti tak, jak to určuje předpis UL3. Jsou to samozřejmě nezbytná minima a je v Tvém zájmu učit se. Ostatně, nejen jako pilot se učíš celý život.
  • Minimální věk 15 let. Sólové lety a vydání pilotního průkazu jsou možné až od 16 let.
  • Osvědčení o zdravotní způsobilosti (tzv. medical) 2. třídy. Osvědčení potřebuješ mít v kapse ještě předtím, než zahájíš praktický výcvik. Seznam oprávněných lékařů je například zde.
  • Seznámit se s ULL, na kterém budeš létat.
  • Čas a peníze. Bez nich to nejde. Výcvik je vhodné dělat intenzivně a plně se na něj soustředit. Dlouhé přestávky v létání výcvik jen protahují.

Během výcviku

  • Průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby („radiofoňák“), který vydává Český telekomunikační úřad. Bez toho nemůžeš mluvit do rádia. Jsou dva druhy, omezený a všeobecný. Omezený platí pouze na území České republiky, všeobecný i v zahraničí. Toto rozlišení je české specifikum, v zahraničí mívají pouze jeden průkaz či vůbec žádný (oprávnění používat rádio je např. vázáno na pilotní licenci). Otázky jsou publikované na internetu a často jsou více o memorizaci než o pro let užitečné znalosti. Pokud chceš létat do zahraničí a mluvíš aspoň trochu anglicky, udělej si rovnou všeobecný průkaz. Proč dělat zkoušku nadvakrát…
  • Přihlaš se do Letecké amatérské asociace a jejího Svazu ultralehkého létání. Za roční poplatek cca 1500 Kč dostaneš Databázi letišť, hromadu map (když už nic jiného, tak kdybys to měl/a kupovat samostatně, stojí to víc – a mapy potřebuješ), plus každý měsíc časopis Pilot. Navíc si přes LAA můžeš zařídit poměrně výhodné pojištění. Výhodné je „Pojištění odpovědnosti pojištěného za újmu způsobenou na letadle“.

Po výcviku

Létej. Uč se. Zlepšuj se. Absolvuj s instruktorem nácviky přesných přistání, létání na krátké plochy, přistání se silným bočním větrem. Nauč se létat ve skupině. Udělej si kvalifikaci Řízené lety VFR. Získej jazykovou kvalifikaci a nauč se létat do zahraničí. Možností je spousta!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *